Delegacje Krajowe
Podstawa Prawna:rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn.19.12.2002r.w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
Delegacje Zagraniczne
Podstawa Prawna:rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki społecznej z dnia 19.12.2002r.w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.
- Wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności
- Diety oraz należności wypłacane w wysokości przekraczającej kwoty określone w ww. rozporządzeniach podlegają w tej części opodatkowaniu I -wraz z innymi przychodami ze stosunku pracy.
- Ponadto zwrot nieprzewidzianych przepisami rozporządzenia wydatków, jak np. zwrot wydatku na podstawie rachunku za posiłki zakupione w trakcie podróży, podczas gdy przepisy stanowią o wypłacie ekwiwalentu za wyżywienie i to wyłącznie w charakterze ryczałtu, należy traktować jako wypłatę świadczenia na rzecz pracownika, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz oskładkowanie.
- KAŻDA PODRÓŻ SŁUŻBOWA-ODBYWA SIĘ NA PODSTAWIE SKIEROWANIA PRZEZ PRACODAWCĘ
- Z TYTUŁU PODRÓŻY SŁUŻBOWEJ PRACOWNIKOWI PRZYSŁUGUJĄ
1)DIETY
2)ZWROT KOSZTOW:
- Przejazdów
- Noclegów
- Dojazdów środkami komunikacji miejscowej
- Innych udokumentowanych wydatków , określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
Jazdy lokalne są kosztem podatkowym
Jazda lokalna może być kosztem podatkowym, tylko gdy jest wykonywana w obrębie miejsca pracy. Jeżeli stowarzyszenie prowadzi działalność tylko na terenie jednej gminy, a rozporządzenie ministra infrastruktury definiuje jazdę lokalną jako jazdę w obrębie miejsca pracy, to nie można uznać, że jazda poza miejsce pracy (poza konkretną gminę) nadal jest jazdą lokalną - stwierdził w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu (I SA/Op 264/09). Sąd wskazał, że podstawą do rozliczenia wydatków na jazdę poza granicę gminy może być jedynie stosowna ewidencja, której stowarzyszenie nie posiadało.
Rozliczenia podatkowe spotkań biznesowych
Izby skarbowe wydające interpretacje podatkowe w imieniu ministra finansów nie potrafią wypracować jednolitego stanowiska co do kwalifikowania wydatków firmowych ponoszonych na lunche, obiady, kolacje z kontrahentami w restauracjach. Jednego dnia wydatki na kolację biznesową można do kosztów zaliczyć, innego już nie. Świetnym przykładem jest Izba Skarbowa w Warszawie. Pod koniec sierpnia 2009 r. warszawska izba pozwoliła podatnikom zaliczać wydatki na kolacje do kosztów. W styczniu 2010 r. dyrektor izby zmienił zdanie i nie pozwala takich wydatków uznawać za koszty firmy.
Według ekspertów zamieszanie interpretacyjne wynika z niejasnych przepisów. Pomocna mogłaby tu być zmiana ustaw lub ogólna interpretacja ministra finansów.